Začiatky v novom meste

Začiatky v novom meste

Je to už viac ako jeden a pol roka, čo som sa presťahoval. Spolu s manželkou sme sa rozhodli hneď po svadbe opustiť hlavné mesto a pobrať sa niekam kde je chladnejšie, pokojnejšie a pravdu povediac aj lacnejšie pokiaľ ide o bytovú otázku. Rozhodnutie to bolo neľahké, pretože v bratislave som mal prinajmenšom ja pomerne veľa známich, čo sa mi - až kým som si neuvedomil, že ide väčšinou o známich, nie kamarátov, - zdalo byť dosť dôležité. Jedného dňa mi však bolo jasné, že s kamarátmi dokážem zostať v kontakte aj na diaľku. Aj tento text píšem vo vlaku na ceste z Bratislavi, kde som si bol podebatovať s “bývalou šéfkou” a prebehnúť sa s jednou viac menej korešpondenčnou dobrou známou (jasné, dobrá známa je už viac ako známa :)) a kamarátom s ktorím sme ešte v čase keď som v Blave býval zažili kopec zábavy. Občas chodím do blavi prespať na železnú studničku, kamzík alebo iné aspoň trochu v prírode vystrčené miesto. To zase s kamarátom, s ktorím zdieľame kopec pekných spomienok z horských prechádzok a vždy máme o čom debatovať do neskorých nočných hodín.

V meste kde aktuálne bývame som pri príchode poznal ja len pár a manželka žiadnych ľudí, takže to bola - aspoň z pohľadu tých, ktorý považujú nadvezovanie nových známostí za vec netriviálnu - vcelku výzva.

Ide o mesto na liptove, ktoré je naozaj pokojné, tropické letné dni tu možno spočítať na prstoch jednej ruky, čo je pre mňa výhoda a pre manželku aspoň nie nevýhoda.

Z môjho pohľadu bol najproblematickejší fakt, že som na začiatku v meste nemal známeho, ktorému by sa chcelo behať, alebo aspoň voziť na bicykli po pri bežiacom. Približne po dvoch mesiacoch mi táto situácia začala prekážať a tak som sa odhodlal napísať si inzerát do sekcie inzercia na miestnej web stránke. Niečo v zmysle, že slepec bežec hľadá vodiča, ktorý rád behá, alebo je ochotný vliecť sa na bicykli popri niekom, kto behá.

Inzerát mal podľa pravidiel webu platiť mesiac a dvaja potenciálni vodiči sa mi ozvali večer pred jeho vypršaním. Z dvoch nakoniec zostal jeden, s ktorím behám dodnes a Laco už nieje len známy, ani lepší známy. Občas si spomeniem na náš prvý beh, pred ktorím ma seriózne vyľakal, keď navrhol trasu s pomerne drsným prevýšením. Očakával som, že to bude bežec, ktorý po našom behu skonštatuje, že mám pol roka trénovať a potom sa skúsiť ozvať aby sme si dohodli “ďalšiu skúšku". Moje obavy boli vtedy neopodstatnené, behu však prišiel seriózne na chuť a nedávno sme si odbehli prvý spoločný horský polmaratón.

Koncom minulého roka som začal zvažovať, že by bolo celkom fajn mať k “dispozícii” viacero vodičov. Práve v tom čase mi schválili osobnú asistenciu s informáciou, že behanie s vodičom je vlastne sprevádzanie, na čo je možné asistenciu používať. S papierom o priznanej asistencii v ruke som sa začal psychicky pripravovať na to, že budem musieť aktívne spoznať ďalšieho cudzieho človeka, no o pár dní neskôr (mimochodom na deň bežectva) mi taký človek vliezol do cesty sám. Kráčal som po ulici a na prechode ma pristavil chlapík, ktorý ma previedol cez cestu. Dali sme sa do reči a netrvalo dlho a opýtal sa ma, či neviem o niekom, kto hľadá osobného asistenta. On je polovičný invalid a aktuálne nemá prácu, aký koľvek zárobok by mu pomohol. “koľko vážiš?” “... no... 121 kg, ale váha niekedy ukáže aj menej” “aha? takže behať asi nemôžeš. A bicykel?” “Jasné, bicyklujem sa rád, ale bicykel som nedávno predal” asi sa tvárim motivačne, pretože po krátkom váhaní z neho vypadne, že do posilovne chodí pravidelne, že nejaký bicykel by snáď aj zohnal a že tá váha niekedy ukáže aj 119.

A mesiace plynú a ja s ním behávam. Váha aktuálne ukazuje okolo 113... niekedy aj menej ;)).

Mimochodom, nieje to tak dávno, čo mu vynadala nejaká známa. Vraj “čo si ty za človeka? Ty sa vozíš na bicykli, ten chlap beží po pri tebe a ty mu ani len nespomalíš!". Túto zábavnú príhodu mi pripomína na každom behu do kopca, vždy keď už ledva dychčí.

V januáry sme bežali do 14 km vzdialenej obce, kde sa dá okúpať v prírodnom termálnom jazere. Do sýtosti sme sa vyčvachtali a potom sme bežali späť. Vonku bolo psie počasie. Dážď sa striedal so snehom, bolo okolo nuly a fúkalo. Na ceste späť pri nás asi 6 km pred cieľom zastavilo veľké auto, ktoré nám ponúklo odvoz. Peter sa veľmi potešil, ja som však tvrdohlavý (u dospelích sa to zvyčajne nazýva cieľavedomý) a ani vtedy sa mi vôbec nepozdávalo, že by sme sa mali posledných 6 kylometrov len viezť, tak sme ja s vďakou a on s ľútosťou odmietli. Toto je druhá príhoda, ktorú mi občas pripomína. Neveriaci pohľad toho vodiča sa mu vraj v spomienkach vynára pomerne často.

A teraz je leto a mne sa občas zdá, že by sa zišiel ešte aspoň jeden vodič. Rozmýšľam, či sa mám na tých prechodoch tváriť aj neisto, alebo stačí len tak ako na jeseň.

Moj starecky dennik - Vytajte
Hey There!
What is This?